Jocurile pe iGPU în 2026: ghid complet pentru laptopuri subțiri și ușoare

Idei cheie ale editorului

  • Radeon 890M, Arc 140V și GPU-ul din Apple M4 duc esports la peste 100 fps în 1080p și AAA la 30–45 fps pe setări medii.
  • Upscaling-ul (FSR, XeSS, MetalFX) și frame generation pot dubla cadrele percepute — pe iGPU sunt obligatorii, nu opționale.
  • Memoria LPDDR5X rapidă în dual-channel aduce 15–20% fps în plus față de DDR5 lent; verifică configurația înainte să cumperi.
  • VRAM-ul partajat și ray tracing-ul solicitant rămân limitele dure; pentru 1440p, RT avansat sau VR ai nevoie de dGPU sau eGPU.
  • Alege TDP de 28–54 W, răcire decentă și minimum 16 GB RAM (ideal 32 GB).

Jocurile pe iGPU în 2026: ghid complet pentru laptopuri subțiri și ușoare

Gamingul pe integrata unui ultrabook subțire era cândva o glumă. În 2026, AMD Radeon 890M/880M (RDNA 3.5), Intel Arc 140V/130V (Xe2 Battlemage) și GPU-ul cu 10 nuclee din Apple M4 livrează performanțe care necesitau cândva o placă dedicată entry-level. Iată ce rulează concret la 1080p, cum le setezi și unde se termină teritoriul integratei.

Ce aduc noile iGPU-uri în 2026

AMD Ryzen AI 300 (Strix Point): Radeon 890M integrează 16 unități de calcul RDNA 3.5 la până la 2,9 GHz — 1024 stream processors și peste 11 TFLOPS — iar 880M păstrează arhitectura cu 12 unități. Ambele vor LPDDR5X-7500, iar testele arată +18% în AAA și până la +41% în esports față de generația anterioară.

Intel Core Ultra 200V (Lunar Lake): Arc 140V oferă 8 nuclee Xe2 la până la 2,05 GHz (1024 unități de shading, 8 unități ray tracing), iar Arc 130V vine cu 7 nuclee la 1,85 GHz. Memoria LPDDR5X-8533 este integrată în pachet, iar motoarele XMX accelerează XeSS. În teste, Arc 140V depășește cu circa 31% generația Meteor Lake.

Apple M4: GPU cu 10 nuclee și circa 4,3 TFLOPS, memorie unificată rapidă, ray tracing hardware și MetalFX. Performanța atinge nivelul unui GeForce GTX 1660 Ti sau RTX 3050 de laptop, însă biblioteca de jocuri native pentru macOS rămâne mai mică decât pe Windows.

iGPUArhitecturăUnități de calculFrecvență maximăMemoriePutere brutăNivel așteptat la 1080p
Radeon 890MRDNA 3.516 CU (1024)2,9 GHzLPDDR5X-7500~11 TFLOPSAAA 30–45 fps (mediu/jos), esports 100+ fps
Radeon 880MRDNA 3.512 CU (768)2,9 GHzLPDDR5X-7500~8,6 TFLOPSAAA 25–40 fps, esports 90+ fps
Arc 140VXe28 nuclee Xe2 (1024)2,05 GHzLPDDR5X-8533~4,2 TFLOPSAAA 30–40 fps (jos), esports 60+ fps
Arc 130VXe27 nuclee Xe2 (896)1,85 GHzLPDDR5X-8533~3,3 TFLOPSAAA ~25 fps (mediu), esports 60 fps
Apple M4Apple GPU10 nuclee (1280 ALU)~1,6 GHzMemorie unificată~4,3 TFLOPSNivel GTX 1660 Ti–RTX 3050, Full HD mediu cu MetalFX

Așteptări reale la 1080p: esports versus AAA

  • Esports (Valorant, Counter-Strike 2, Fortnite, Dota 2): 100–230 fps pe setări medii sau înalte. Radeon 890M atinge circa 140–150 fps în Valorant și peste 110 fps în Counter-Strike 2.
  • AAA-uri mai vechi (GTA V, The Witcher 3, Far Cry 5, Battlefield 5): 50–85 fps pe setări înalte sau medii, fără upscaling.
  • AAA-uri moderne (Cyberpunk 2077, Resident Evil 4, Baldur’s Gate 3, Helldivers 2): 25–45 fps pe setări joase sau medii. Cyberpunk 2077 rulează la circa 40–45 fps pe 890M, iar Baldur’s Gate 3 trece de 35–40 fps pe Arc 140V — cu upscaling, devin confortabil jucabile.

Țintește 60 fps în esports și 30+ fps (ideal 40+) în AAA. Sub 30 fps, latența strică experiența chiar și cu frame generation.

Upscaling și frame generation: upgrade-ul gratuit

Pe iGPU, upscaling-ul nu e opțional: FSR, XeSS și MetalFX randează intern la rezoluție mai mică și reconstruiesc la 1080p, cu +40–70% performanță și pierderi minore pe Quality/Balanced. Pe Intel Arc, XeSS are accelerare hardware prin motoarele XMX, deci este alegerea implicită.

Frame generation dublează fps-ul afișat cu cadre sintetizate de AI, dar cere minimum 40–45 fps nativi, altfel latența se simte. Ordinea corectă: upscaling pe Quality, apoi Balanced, abia la final frame generation. Nu compensa 20 fps nativi cu frame generation — cifrele arată bine, senzația nu.

Memoria LPDDR5X și limitele de putere

Un iGPU împarte memoria RAM cu procesorul, iar lățimea de bandă este principalul gât de sticlă. Două laptopuri cu același cip pot diferi cu 15–20% la fps doar din cauza memoriei: LPDDR5X-7500 în dual-channel lasă mult în urmă DDR5-5600. Verifică viteza (minimum LPDDR5X-6400, ideal 7500 MT/s+) și dual-channel-ul — un singur modul este o capcană clasică.

Contează și puterea: același Radeon 890M rulează la 15 W într-un șasiu subțire sau la 28–54 W într-unul bine răcit, cu diferențe uriașe de frecvență susținută. Lunar Lake este gândit pentru 17–30 W la nivel de pachet. Joacă mereu cu laptopul la priză și cu profilul de performanță maximă activat.

Fluxul de setări, pas cu pas

  1. Actualizează driverele — pe Arc, versiunile noi aduc frecvent 10–20% în jocuri recente.
  2. Randează la 1080p; pe ecran 1440p+, pornește cu upscaling activat.
  3. Pornește de la presetul Mediu, apoi coboară umbrele, reflexiile și efectele volumetrice pe Jos. Texturile pot rămâne pe Mediu cu 16 GB RAM+.
  4. Activează FSR pe AMD, XeSS pe Intel Arc sau MetalFX pe Mac, începând cu modul Quality.
  5. Dacă ai peste 45 fps, activează frame generation; limitează la 60 fps și pornește VRR/FreeSync.

Limitele: VRAM partajat, ray tracing și când ai nevoie de mai mult

Cu 16 GB RAM, grafica primește efectiv 4–6 GB, iar titlurile moderne cer singure 6–8 GB pentru texturi. Pentru AAA pe integrată, 32 GB RAM nu este un moft.

Ray tracing-ul are accelerare hardware pe toate platformele (16 acceleratoare pe 890M, 8 pe Arc 140V, RT nativ pe M4), dar la 1080p cu RT activ cadrele scad frecvent sub 30 fps. Lasă-l pe Jos sau Oprit și investește bugetul în upscaling.

Dacă vrei 1440p/4K nativ, path tracing, VR sau streaming în timp ce joci, ai nevoie de un laptop cu dGPU (GeForce RTX 4050/4060) sau de un eGPU pe Thunderbolt 4/5, USB4 sau OCuLink.

Ce laptopuri subțiri au sens

  • AMD: modele cu Ryzen AI 9 HX 370 (890M) sau AI 9 365 (880M) și 32 GB LPDDR5X-7500, de tipul ASUS Zenbook S 16.
  • Intel: ultrabook-uri cu Core Ultra 7 258V/268V (Arc 140V) și 32 GB memorie on-package — excelente la eficiență, ideale pentru carcase foarte subțiri.
  • Apple: MacBook Air cu M4 pentru sesiuni scurte (răcirea pasivă limitează sesiunile lungi) sau MacBook Pro de 14 inchi cu M4 pentru sesiuni extinse, dacă joci titluri native macOS.

Verifică TDP-ul configurat, răcirea și dual-channel-ul memoriei înainte să plătești.

Verdict: sfaturi practice de cumpărare

  • Pentru esports, indie și titluri vechi, orice iGPU modern este suficient — nu plăti în plus pentru grafică.
  • Pentru AAA ocazional la 1080p, țintește 890M sau Arc 140V, 32 GB de memorie rapidă și FSR/XeSS permanent activat.
  • Investește în memorie rapidă și răcire bună, nu în cel mai subțire șasiu.
  • Pentru RT serios, 1440p, VR sau streaming simultan, alege un laptop cu dGPU sau un eGPU.
  • Pe Mac, cumpără doar dacă jocurile tale există nativ pe macOS; biblioteca rămâne mai mică decât pe Windows.

În 2026, un ultrabook subțire nu mai este un compromis rușinos pentru gamingul ocazional, ci o alegere rațională — cu așteptări setate la 1080p.

Leave a Comment